Jókai Mór Pápán

A Pápai SZC Jókai Mór Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiuma tisztelettel emlékezik iskolánk névadójára, Jókai Mórra, kinek nevét 50 évig viselte intézményünk. 2016 szeptemberétől ismét visszakapta a Jókai Mór nevet. A 9. évfolyamos kollégisták minden évben Jókai születésnapján megkoszorúzzák a pápai Jókai-házat.

Jókai Komáromban, kisbirtokos nemesi értelmiségi családban született 1825. február 18-án. Jókay Móricz néven anyakönyvezték. Egy anekdota szerint írótársa, Tóth Lőrinc címzett először egy levelet „Jókay Mór úrnak”, amin Jókai kezdetben bosszankodott. Később Petőfi noszogatására kezdte az irodalmi életben a Jókay Mór nevet használni.  1848. március 15-e után nevében az y-t i-re cserélte, ezzel is jelezve, hogy nem kíván élni a nemesi származás előnyeivel, így legismertebb regényei már Jókai Mór néven jelentek meg.

Az 1841-42-es iskolai évre a pápai református iskolába küldte őt édesanyja, ahol végül az érettségit letette. Jeles tanárai voltak, köztük a természettudós Tarczy Lajos, aki egyébként az irodalmi foglalkozásokon is vezetője volt az ifjúságnak. A szerencsés véletlen több tehetséges kortárssal, többek között Kerkapoly Károllyal, Petrich Somával, Kozma Sándorral és Petőfi Sándorral hozta össze; utóbbival szoros barátságot is kötött.

Jókai 11 tantárgyból mind a két félévben csupa jeles osztályzatot kapott és az elsők között volt poétaként is. Volt ugyanis az iskolában egy önképző-társulat, amelynek tagjai hetenkénti üléseiken a beadott irodalmi műveket bírálták, s amit elfogadtak, azt a szerzők felolvasták és saját kezűleg az érdemkönyvbe iktatták. 1841. november 21-én érdemkönyvbe írásra ítélték Mi az? c. lírai költeményét, majd 1842-ben Az istenítélet c. elbeszélését. Írt még számos lírai művet, 1842. július 26-án pedig egy arany jutalmat nyert a Tűz és víz c. elbeszélésével.

 

Csengetési rend