Látogatás a Holokauszt Emlékközpontban

Február 10-én, reggel fél 9-kor indult a vonatunk, egy 31 fős "kis" csoporttal indultunk útnak. A cél Budapest volt, a Holokauszt Emlékközpont. 

A Holokauszt Emlékközpont a vészkorszak áldozatainak emlékhelye, ahol mindenki méltóképpen emlékezhet meghurcolt és elpusztított szeretteire, családtagjaira, ember- és honfitársaira.

Először egy kiállításon vehettünk részt a Központ melletti zsinagógában. Szécsényi András történész vezetett minket körbe, s osztott meg velünk pár gondolatot az auschwitzi eseményekről.

A kiállítás a mintegy 200 fényképet tartalmazó „Auschwitz Album" képeiből készült. A fotókat 1944. májusában készítették Auschwitz-Birkenauban, amelyeket a véletlen folytán, a holokausztot túlélő Jákob Lili talált meg a felszabadításkor.

Megismerhettük az auschwitzi tábor helyszíneit, megtudtuk, mit mire használtak és az is kiderült, hogy valójában miért készült el az album.

Ezek után egy másik terembe kísértek minket,ahol személyesen találkozhattunk egy túlélővel, Ági nénivel. Ő a szüleit veszítette el a holokauszt idején. Sokat mesélt arról, hogy hol és hogyan éltek, illetve arról, hogyan bántak velük a nyilasok. Elismerte, hogy rengeteget szokott beszélni arról az időről családjának is, de nem azért kell felidézni a múltat, hogy minden percben gondoljunk rá, hanem azért, hogy ne felejtsük el a történteket. Több dokumentumot is hozott magával, köztük egy levelet az édesanyjától, illetve néhány képet.

Más úgy megérteni a történelmet ha nem a tankönyv oldalairól ismerjük meg az eseményeket, hanem olyan személytől, aki átélte azokat. Így nagyobb hitele van az egésznek és jobban át tudjuk érezni.

Ahogy elhagytuk az épületet, láthattunk egy falat, mely fekete volt és messziről úgy tűnt, hogy fehér csíkok vannak rajta, de közelebb érve láttuk, hogy minden "csík" egy név volt.

Ez egy emlékfal, amelyen jelenleg a holokauszt 172 312 áldozatának neve olvasható.

Erdősi Debóra

Németh Tímea

11. C

 

Látogatás a Holokauszt Emlékközpontban
 

Csengetési rend