Szolgálati emlékérmek átadása

A Pedagógus Szolgálati Emlékérem az Emberi Erőforrások Minisztériuma által adományozható egyik szakmai elismerés. Azoknak a nyugállományba vonuló óvodai, általános iskolai, szakiskolai, középiskolai pedagógusoknak és főiskolai, egyetemi oktatóknak adományozható, akik legalább 25 éven keresztül a gyermekek oktatása-nevelése érdekében tevékenykedtek, és kiemelkedő munkát végeztek.

2013. október 22-én ünnepélyes keretek között 3 pedagógus kapott szolgálati emlékérmet: Agócsné Varga Zsuzsanna, Padosné Fazekas Mária és Patus Károlyné.

Agócsné Varga Zsuzsanna tanárnő 1974. február elsejétől volt a Jókai Mór Közgazdasági Szakközépiskola gép- és gyorsíró szaktanára.  Osztályfőnöki munkáját a tanulók maximális, lelkiismeretes segítése jellemezte.

10 év kitérő után, 1985 augusztusában családjával hazatért Pápára, és először a Gépíró és Gyorsíró Iskola, majd a Jókai Mór Közgazdasági Szakközépiskola és nyugdíjazásáig, a 2008-ban összevont Pápai Gazdasági Szakképző Iskola és Kollégium igazgatóhelyettese volt.

1996-ban a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskolán gyors- és gépírás szakos tanári képesítést szerzett, emellett 1999 őszén oktatás-informatikus szakképesítést kapott a Megyei Pedagógiai Intézet szakmai vizsgabizottságától. 2005 júniusában közoktatási vezető szakirányú továbbképzési oklevelet szerzett a Veszprémi Egyetem Tanárképző Karán, ezáltal szakvizsgázott pedagógus lett intézményében.

Több alkalommal szép eredményt értek el tanulói a Theöreök Aladár tanulói gépíró és szövegszerkesztő versenyen gépírásból.

Pályája során nagy gondot fordított a szakmai ismeretek átadására, továbbvitelére. A diákok tanítása, nevelése mellett következetességével, tanári példamutatásával is megalapozta jövőjüket. Munkáját lelkiismeretesen, nagy szakértelemmel, precízen végezte.

 

Padosné Fazekas Mária tanárnő diplomáját az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természettudományi Karán 1976. július 1-jén szerezte mint matematika, fizika és ábrázoló geometria szakos középiskolai tanár.

1976. augusztus 16-tól 4 tanéven át Székesfehérváron a Dolgozók Gimnáziuma és Közgazdasági Szakközépiskola matematika-fizika szakos tanára volt. Visszaköltözött Pápára, és a 1980/81-es tanévtől a pápai Batthyány Lajos Mezőgazdasági és Kereskedelmi Szakközépiskolában tanított, ahol egyúttal osztályfőnöki szerepet is vállalt. 1987 júniusában a Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Karán megszerezte számítástechnika szakos középiskolai tanári végzettségét.

2003. augusztus 14-től áthelyezéssel a Jókai Mór Közgazdasági Szakközépiskola és Leánykollégium matematika-fizika-számítástechnika tanára lett.

Osztályfőnökként mindent megtett diákjainak nevelése, érdekeiknek védelme érdekében. Munkáját mindig a megfelelő szigorral, következetességgel, de ha kellett humorral és megértéssel végezte.

Tanítványai az évek során több alkalommal is sikeresen igazolták vissza oktatási tevékenységét városi, megyei és regionális matematika versenyeken.

 

Patus Károlyné kollégiumvezető asszony 1973-ban a pécsi Tanárképző Főiskola szerzett diplomát matematika-fizika szakon. A főiskola utolsó évében Vanyolán tanított.

1973 augusztusától 10 éven keresztül a Mezőgazdasági Szakközépiskola tanára Pápán. Közben a debreceni egyetemen matematikából középiskolai tanári oklevelet szerzett.

1983-tól visszatért középiskolájába, a Közgázba, ahol nyugdíjba vonulásáig dolgozott. Elsősorban matematikát, kisebb óraszámban fizikát is tanított. Diákjai rendszeresen részt vettek tanulmányi versenyeken. Folyamatosan ellátott osztályfőnöki feladatokat, osztályaiból mindig igaz közösséget faragott, következetes szigorúsággal, de az egyéni problémákra nagyon odafigyelve törődött tanítványaival. Hosszú éveken keresztül a diákmozgalom patronáló tanára volt, szervezte az iskola ünnepélyeket, bálokat, vetélkedőket, kirándulásokat, színház- és hangverseny-látogatásokat.

2000-től a Leánykollégium igazgatója volt, ami egyrészt új vezetői feladatokat jelentett, másrészt a diákokkal való foglalkozásnak is egy másik területe.

Pedagógusi, szaktanári tapasztalatai alapján megbízást kapott érettségi elnöki feladatok ellátására, és a kétszintű érettségi bevezetése óta vizsgáztatóként részt vesz matematikából az emelt szintű tantárgyi bizottság munkájában.

Munkáját lelkiismeretesen, nagy szakértelemmel, precízen végezte. Hivatásszeretetét igazolja, hogy több tanítványa és lánya is a pedagógus pályát választotta.

Az emlékérmeket Karnerné Pethő Katalin intézményvezető adta át.

Iskolánk diákjai verses, zenés összeállítással kedveskednek volt tanáraiknak. Keszthelyi Mangó Gabriella Köszöntő című versét szavalta Kapcsándi Klaudia 13. D osztályos tanuló. A műsorban részletek hangzottak el Jean Conte Impromtu, valamint Telemann G-dúr Menuet című műveiből. Közreműködött Mázi Zsófia furulyán, Kovács Boglárka fuvolán. Felkészítőjük Radványi Éva tanárnő.

„Mikor az ég csak szürkét játszott,

te gyújtottál világot,

és árnyaltál színeket az égre,

nyitottál kaput a tisztességre.

 

Megtöltötted szívvel a zsebem,

napokban innen költekezem,

és ha karcot ejt a szó, van rá ige,

s tapaszként ragasztom sebem szélére.

 

És amit elém őszintén tudtál tenni:

merni őszintének lenni,

meglátni az értéket,

tartani a mértéket,

megragadni minden emberben

az emberséget.

 

És merni hangozni a véleményünk,

és vállalni azt is, amitől félünk,

és megtanítottál magamat is tisztelni,

magamban az embert is észre venni...

 

Köszönöm Neked, a Tanárnőmnek

az eszközt, mi belőlem nőhet,

és tükrömbe nézve víztiszta vagyok,

mint a hegyekben a tiszta, zubogó patakok.”

 

Csengetési rend