Az ACES projekt keretében iskolánkból Németh Éva tanárnő és Molnár András tanár úr kíséretében a 11. B-ből Borsos Csilla Tamarával, Hoffmann Ákossal, Novák Biankával, Piri Mátyással és Stanka Krisztinával, illetve az osztálytársammal, Magasy Judittal a csehországi Tábor város Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická nevű közgazdasági szakközépiskolájába látogattunk október 9-én.
Október 9-én, vasárnap hajnalban 6 órakor indultunk az iskola kisbuszával. Szlovákián keresztül érkeztünk meg Prágába. 12 órától várt minket az idegenvezető, akivel megtekintettük a főváros leghíresebb nevezetességeit. A Hradzsinnál kezdtünk, itt megnéztük az őrségváltást, a Szent Vitus-székesegyházat, az Arany utcácskába éppen csak bekukkantottunk. Innen lesétáltunk a Károly-hídig, gyaloglás közben megnéztük a 2002-es árvíz nyomait. A hídon a Nepomuki Szent János szobra alatti domborművet érintve kívántunk valamit, ami a legenda szerint fél éven belül valóra válik. Kétszer is megnéztük az órajátékot, és felmentünk az óratoronyba is. Gyönyörű volt a panoráma! Ezután kaptunk egy kis szabadidőt, majd a megbeszélt időben találkoztunk, és útra keltünk Táborba. Este 8 körül találkoztunk a cseh „lányainkkal”, és ahányan voltunk, annyi különböző irányba mentünk tovább.
A hétfő reggeli korai kelés után az iskolában találkoztunk, megnéztünk egy-egy prezentációt Táborról és Dél-Csehországról. Csapatokra osztottak minket, tanítottak csehül – inkább kevesebb, mint több sikerrel – ezután az összes csapat elindult a város látnivalóit felfedezni. Közben fényképeket kellett készíteni a nevezetességekről, és a híres épületekkel kapcsolatban kapott kérdőívet kitölteni. A fotókból az iskola informatikatermében a számítógépeken egy „photo story”-t készítettünk, és választottunk egy „crazy photo”-t. Ezután mind a 10 csapatét megnéztük és szavaztunk egymáséra, természetesen az első helyezett ajándékot kapott. Az esőben indultunk haza cseh „családjainkhoz”, de este még a lányok körbevezettek hármunkat, ott lakókat, Bechyně-ben.
Kedden is az iskolában találkoztunk, a nap témája az önkéntesség volt. Mindkét ország csapata tartott egy prezentációt azt itthon elvégzett közvélemény-kutatás eredménye alapján. A gyors ebéd után elmentünk egy játszóházba, ahol hátrányos helyzetű gyerekeket tanítottunk nyakláncot készíteni, illetve különböző labdajátékokat ismertettünk meg velük. Ezt követett egy Magyarország prezentáció, amit az egyik cseh tanuló angolról tolmácsolt nekik, ráadásul magyar nevezetességként Balaton csokit osztottunk szét közöttük. A fiúk zenéltek a romáknak, illetve ők nekünk, Csilla pedig táncolni tanította őket. Ők pedig egy kis táncbemutatót rögtönöztek nekünk, az előadás végén ajándékba kaptunk tőlük matricát, kitűzőt és egy pici kerámia poharat, amelyeken az egyesület logója látható. Este bowlingozni mentünk a cseh és osztrák gyerekekkel. A hangulat már nem is lehetett volna jobb.
Szerdán reggel 8 előtt elköszöntünk barátainktól, megköszöntöttük a kedvességüket és elhagytuk Tábort. Utunk a Budweiser sörgyárába vezetett, ahol lecsúsztunk a gyárlátogatásról és egyben a sörkóstolásról is. Ezért csak a múzeumi részt nézhettük végig, a legvégén egy 3D-s kisfilmmel. A következő állomás a festői Český Krumlov volt, amely Prága után Csehország legnépszerűbb turistalátványossága. Körbejártuk a várost, felmentünk a várba is, de az eső miatt a két macit nem láttuk. Ebédre knédlit rendeltünk, ami nagyon finom! Innen már haza vezetett az út, és végül este kilencre meg is érkeztünk. A kirándulás fergeteges volt, jól éreztük magunkat. Szeretettel várjuk cseh és osztrák barátainkat a november végi pápai projekttalálkozóra. Addig is az interneten tartjuk a kapcsolatot.
Tóth Laura, 11. A
OM azonosító: 203047
Feladatellátási hely azonosító: 003
Cím: 8500 Pápa, Veszprémi út 45.
Telefon: 89/324-900
E-mail: info@papaiszakkepzo.hu