Szakmai gyakorlat Höxterben

Az elmúlt tanévben némettanárainktól értesültünk arról a lehetőségről, hogy a Leonardo mobilitási projekt keretében 16 tanuló négyhetes szakmai gyakorlaton vehet részt 2013 nyarán Németországban. Tanáraink tanulmányi eredményünk, német nyelvtudásunk és benyújtott pályamunkáink alapján választották ki azokat a szerencsés diákokat, akik egy kéthetes felkészítő tanfolyam után eljuthattak az észak-rajna vesztfáliai kisvárosba, Höxterbe, ahol iskolánk partnerintézménye, a Berufskolleg des Kreises Höxter is található.

Július 5-én reggel 6:00-kor indultunk két kísérő tanárral Pápáról egy hónapos szakmai gyakorlatunkra. 14 órás buszozás után szerencsésen megérkeztünk szállásunkra, az Aktivhotel Schloss Corveyba, ahol négyágyas szobákban laktunk. Az első két nap a környék és a város megismerésével, felderítésével telt, de strandolás a közeli godelheimi tónál, weseri hajókirándulás a fürstenbergi porcelánmanufaktúrához is színesítette programunkat.

Július 8-án hétfőn reggel mindenki kíváncsian indult  munkahelyére. A Höxterben dolgozókat Zsuzsa néni kísérte, a beverungenieket pedig Éva néni.

Az első pár munkanap még kissé szokatlan volt mindenki számára, ugyanis egy kis időbe telt, míg hozzászoktunk a német munkamorálhoz és a német szakkifejezésekhez. Többéves német nyelvtanulás után sem volt könnyű élesben megérteni gyorsbeszédű munkatársainkat. Azonban azt nyugodtan elmondhatom, hogy mindegyik munkahelyen barátságosan fogadtak bennünket, kollégáink segítőkészek voltak, türelmesen elmagyarázták, ha valamit nem értettünk. Gyakorlatunkat különféle üzletekben, áruházakban, hotelekben töltöttük. A mindennapi munka mellett megismerkedhettünk a kereskedelmi egységek felépítésével, a raktározás és nyilvántartás rendjével, néhányan statisztikákat, kimutatásokat készítettek a közvélemény kutatási adatok értékelése után. Munkaidőnk általában hatórás volt, de ebédszünetet is kaptunk. Este hat órára mindenki hazaért, közösen vacsoráztunk, és ismerkedtünk a német konyha specialitásaival, többek között a barnamártással, párolt zöldségekkel és a krumpli gombóccal. Vacsora után egy rövid beszámolót tartottunk az aznapi tapasztalatokról és a tanult új szavakról. Hét közben, honvágyunkat enyhítendő, palacsintát is sütöttünk, sőt egyszer még almás pitét is készítettünk, melyhez sajátos eszközöket használtunk (sodrófa: borosüveg, gyúródeszka: konyhapult).

A második hét szombatján buszos kirándulást szerveztek kísérőink először az Extersteine különleges szikláihoz, de ellátogattunk a teutoburgi erdő másik nevezetességéhez, a Hermannsdenkmalhoz, ami a germánok római seregeken aratott győzelmének állít emléket.

Ezt követően Berlebeckben sas röptetést és ragadozómadár-bemutatót láthattunk, ami osztatlan sikert aratott körünkben. Hazafelé a lippei fejedelemség híres városába, Detmoldba is ellátogattunk. Vasárnap újabb izgalmas program várt ránk, a szállásunk mellett folydogáló Weseren 10 km-t eveztünk rafting csónakokban Kalle Krome szállásvezetőnk irányításával, akinek ezúton is köszönetet mondunk a felejthetetlen élményért és segítőkészségéért.

A harmadik hét szombatján Hannoversch Mündenbe utaztunk vonattal. Itt megtekintettük a Werra és a Fulda találkozását, melyből a Weser folyó születik. A városban sokféle faszerkezetes ház, ún. Fachwerkhaus található. A hazaúton megálltunk Göttingenben, ahol egy kis fakultatív program volt, azonban előtte a Gänseliser szobor történetét ismertették tanáraink. Vasárnap a délelőtti strandolást követően megnéztük a szomszédos Corvey-kastélyt, ahol a német himnusz költője, Hoffmann von Fallersleben száműzetésben élt és dolgozott 1874-ben bekövetkezett haláláig.

A negyedik szombaton nagyon korán keltünk, hogy időben Kölnbe érhessünk. Két átszállás, és 4 órás utazást követően érkeztünk meg, ahol megnéztük a csokoládégyárat, és természetesen meg is kóstoltuk a világhírű Lindt csokikat, majd megcsodáltuk a monumentális és fenséges kölni dómot.

Az egész csoport számára egyedülálló lehetőség, és élmény volt a Németországban töltött egy hónap. Rengeteg hasznos tapasztalatot szerezhettünk, érdekes embereket ismerhettünk meg, új szavakat tanulhattunk, elmélyíthettük szakmai, illetve nyelvtudásunkat.

Ezúton szeretném megköszönni a Pápai Gazdasági Szakközépiskola és Kollégium tantestületének, hogy lehetővé tették nekünk ezt az egy hónapos szakmai gyakorlatot. Köszönet még Aller Zsuzsanna, Bíró Jenőné, Németh Éva, Virág Jánosné tanárnőknek és Molnár András tanár úrnak, hogy ránk áldozták szabadidejüket, és problémáinkkal bizalommal fordulhattunk hozzájuk.

Holczbauer Flórián 12.A

 

A szakmai gyakorlaton a következő tanulók vettek részt:

Csányi Barbara 12.D

Csete Anna 12.C

Holczbauer Flórián 12.A

Horváth Katalin 13.D

Kertész Réka 12.D

Kiss Ágnes 12.A

Nagy Zsófia 13.D

Nagy Gábor 12.B

Radics Eszter 12.A

Rajmon Erika 13.D

Rákóczi Anett 12.D

Soós Bernadett 12.B

Stilet Ádám 12.C

Svastics Márk 12.C

Szentpéteri Mandy 13.D

Vida Eszter 12.A

http://www.papa-ma.hu/cikk_reszletes.php?id=9894