DIA-MOND verseny országos döntő, Hajdúböszörmény Az idén is iskolánk tanulói nyerték a szakiskolások versenyét

A DIA-MOND tehetséggondozó, értékközvetítő, a NAT műveltségterületeire épülő országos tanulmányi csapatverseny szakközépiskolások és szakiskolások számára. Célja, hogy a diákokhoz közelebb vigye a kortárs magyar irodalmat a Digitális Irodalmi Akadémia és az informatika segítségével, motiválja, olvasásra buzdítsa a fiatalokat.

Tavaly vettünk részt először a hajdúböszörményi Veress Ferenc Szakképző Iskola által meghirdetett versenyen. Az idén is két csapattal vágtunk neki februárban a felkészülésnek. A szakiskolások csapatát a 10/I osztályból Horváth Georgina, Szőrös Erika, Tóth Alexandra alkotta, az Irodalom-birodalom nevet választották. A szakközépiskolásokat a 10/G osztályból szerveződött Irodalmi Akadémia nevű csapat képviselte: Füredi Ákos, Papdi István, Varga Bence. Csukás Istvánra és Nemes Nagy Ágnesre esett az idén a szervezők választása. A két Kossuth-díjas szerző életrajzából és műveiből kellett felkészülni. A két internetes fordulóban versnaptárat, időszalagot kellett készíteni, plakátot rajzolni és a feladatlapok megannyi kérdésére kellett megválaszolni. Lisztkép és borsból kirakott figura is készült. Mindent pontosan, határidőre elkészítettek a csapatok. Örömmel értesültünk, hogy a versenyre jelentkezett 101 csapat közül bekerültünk az országos döntőbe. Ide a legjobb 20 csapatot hívják be és külön értékelik a szakiskolások és a szakközépiskolások teljesítményét.

Az utazás előtt még meg kellett oldani az előzetes feladatokat. Varázsszőnyegeket szőttünk, dekupázoltunk, sőt kolbászból is készítettünk. Elkészültek a művek ábrázolására szolgáló makettek is, amiket zene kíséretében kellett bemutatni.

Pénteken nagy izgalommal készültünk a hosszú útra. Délelőtt még az iskolai könyvtárban elpróbáltuk a jeleneteket, felelevenítettük a műveket. Lista alapján ellenőriztük, hogy megvannak-e a jelmezek, kellékek. Mindent bepakoltunk a kisbuszba és irány Hajdúböszörmény! A sofőrünk, Pista bácsi kénytelen volt végighallgatni a jeleneteket és a versek, írások zanzásított tartalmát, elemzését, mert a buszban még egyszer átismételtük.

15.00 óra után érkeztünk meg a helyszínre. Megnéztük az iskolát, elfoglaltuk a kollégiumban a szállást. Körülnéztünk a városban. Este újra átbeszélgettük az anyagot. Lehet, hogy a diákok unták is már, de meg lett az eredménye az alapos felkészülésnek.

Szombaton 9.00 órakor regisztráltunk, meg megkezdődött a verseny. Minden csapat előadta a jelenetét, a szövegkönyvet írásban is be kellett adni. Bemutatta a varázsszőnyeget, és zenei aláfestéssel a makettet. A tízórai után írásbeli forduló következett, életrajzi adatokat kellett tudni, és egyéb változatos kérdésekre kellett megadni a feleletet. A csapat egyik tagjának számítógépes feladat is jutott. A közeli Halászcsárdában ebédeltünk. Utána megnéztük az előző két forduló anyagából készült kiállítást. A fiúk interjút is adtak. Még egy erőpróba volt hátra, itt a kreativitást értékelték. Rögtönzött jelenetet kellett előadni az illemtani szabályokkal kapcsolatban, illusztrációt kellett rajzolni, és aki ügyes volt kifogta az aranyhalat.

Az eredményhirdetésnél nagyon izgultunk, úgy éreztük, elég jól sikerültek a feladatok. És valóban sikerült túlszárnyalni a tavalyi eredményeket. A szakiskolai csapat az idén is az ország legjobbja lett. A szakközépiskolás fiúkat csak egy hajszál választotta el a dobogótól, a 4. helyezést szerezték meg (tavaly 5. helyen végezett a szakközépiskolai csapatunk).

Sok munka, sok idő, energia van a teljesítmény mögött, de mind a hatan úgy nyilatkoztak, hogy megérte.

Sok szeretettel gratulálunk a szép eredményekhez!

A debreceni Déri Múzeum igazgatójától, - aki a zsűri tagja évek óta - minden versenyző és kísérő különleges ajándékot kapott: megnézhettük a Munkácsy-trilógiát különleges fényjátékkal. Nagyon nagy élmény volt, a diákoknak is nagyon tetszett. Méltó befejezése volt a versenynek. Köszönjük szépen!