DOHÁNYMENTES VILÁGNAP - Május 31.

A WHO azért nyilvánította világnappá ezt a napot, hogy a dohányzással kapcsolatos halál megelőzhető legyen.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) 1986-tól május 31-ét dohánymentes világnappá nyilvánította, abban bízva, hogy a dohányzással kapcsolatos halál megelőzhető. Minden nyolcadik percben meghal valahol valaki a világban a dohányzás ártalmai miatt. Ezt megelőzendő a WHO különböző programokat, kampányokat, felhívásokat indított, s ennek jegyében tartják minden évben a dohánymentes világnapot is.

Statisztikai adatok szerint körülbelül 1,3 milliárd ember dohányzott a földön 2008-ban, az előrejelzések szerint 2020-ra ez a szám megduplázódhat, s az új dohányosok 80 százaléka a fejlődő országokban él majd. Naponta több mint 13 ezer ember veszti életét a dohányzással összefüggésbe hozható betegségekben, évente mintegy ötmillió ember halála vezethető vissza a dohányzás ártalmaira. A cigaretta több mint négyezer különböző, a szervezet számára káros vegyi anyagot tartalmaz, ezért a mértéktartó dohányzás is káros az egészségre. Napi öt szál cigaretta elszívása akár háromszorosára is növelheti a szívroham és a tüdőrák kialakulásának veszélyét, s még a passzív dohányzás is káros.

     A dohányzás elleni küzdelem a WHO egyik legfontosabb feladata lett az utóbbi évtizedben. A világszervezet 2003. évi közgyűlésén a 192 tagállam egyhangúan fogadta el az úgynevezett Dohányzás Ellenes Keretegyezményt (FCTC), amely megfelelő lépéseket irányoz elő a dohánytermékek ára, adója, csempészése, reklámja területén. A WHO a felnőtt lakosság körében 20 százalék alá kívánja szorítani a dohányzók arányát. 2005 februárjában lépett hatályba a világegyezmény, amelynek szövegét Magyarországon is törvénybe is iktatták.

Hazánk a dohányfogyasztó országok "élbolyában" található, minden harmadik felnőtt füstöl (ezen belül a férfiak aránya magasabb) s minden ötödik - évente 26-28 ezer - ember a dohányzás következtében hal meg. A tüdőrák okozta mortalitás tekintetében világelsők vagyunk, a naponta cigarettázók felét végül e szenvedélye viszi sírba. Az Országgyűlés 1999-ben törvényt hozott a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól.

 

Dohányzás - Zéró tolerancia!

Április 1-jétől vége a türelmi időnek! Ez azt jelenti, hogy zárt helyen tilos dohányozni a vendéglátóipari egységekben, hivatalokban, közintézményekben. Saját lakásunkon kívül jóformán csak az utcán kijelölt dohányzóhelyeken gyújthatunk rá, ami úgy tűnik, egyelőre nem okoz különösebb problémát.

A dohányzás elleni fellépésnek még egy világnapja van: november harmadik csütörtöke, a Dohányfüstmentes Nap.