Dobogós helyezés a Honvédelmi Ifjúsági Versenyen

A versenyt 2011. szeptember 20-án a Honvéd Ezüst Nyíl SE és az MH Pápa Bázisrepülőtér rendezte. A verseny fővédnöke Domonkos Miklós ezredes, a szervezőbizottság elnöke Bíró András százados volt. Általános- és középiskolai kategóriában lehetett nevezni, 4 fős csapattal.

A „MEZŐ” csapatát a 12/G osztályból Varasdi Noémi, Biró András, Gyenge Barnabás és Horváth Csaba alkotta.

Lelkesen készült a kis csapat, bár nem sok idő volt a felkészülésre. Gyakoroltuk a kötélmászást, kézigránátdobást, Margl Józsefné, Eta néni (védőnő) segítségét is kértük az elsősegélynyújtás fortélyainak elsajátításához. A könyvtárban Interneten és könyvekben utána néztünk a Honvédelmi Minisztérium szervezeti felépítésének, az 1848-49-es csatáknak, mai vezető politikusoknak stb. Megismerkedtünk a lőelmélet alapjaival, a nyílt irányzékú célzással.

Izgalommal vártuk, a verseny napját. A mi csapatunk érkezett elsőként a reptérre. Szigorú azonosítás után léphettünk csak be a katonai területre. A neveket, diákigazolványok számát előre le kellett adni, és a helyszínen szám és fénykép alapján beazonosítottak bennünket. Amíg a többiekre várakoztunk, a tornaterem előterében kipróbáltuk, mennyire vagyunk jók csocsóban.

A sportpályán került sor a megnyitóra. 9 általános iskola és 7 középiskola csapata sorakozott fel. Mi, mezősök a 9. rajtszámot kaptuk. Az általános tudnivalók ismertetése után máris következett az első erőpróba. A tornateremben szellemi teszt kitöltése volt a feladat. Húsz kérdésre kellett válaszolni 10 perc alatt. Nagyon szerteágazóak voltak a kérdések. Tudni kellett, hogy ki a honvédelmi miniszter, mikor vett részt űrutazáson Farkas Bertalan, mi az a kanálgép, csatákat kellett időrendbe állítani, ismerni kellett a gépkarabély részeit stb.

Ezután Bíró százados végigvezette a csapatokat az akadálypályán, és mindenhol elmondta, hogy milyen feladat vár az adott állomáson a versenyzőkre. A kötélpályán be is mutatta, hogyan lehet áthaladni. Megtanultuk tőle a szabályos felülés végrehajtását is. Az akadálypálya egyébként hét elemből állt. A feladatokat időre kellett teljesíteni, amit nehezített, hogy minden versenyző nyakába egy gépkarabélyt akasztottak, és még egy lőszeres ládát is végig kellett cipelniük a célig. Elsőként gumiabroncsokon kellett áthaladni. Majd következett a kötélpálya. Ezután egy szalagokkal kijelölt „labirintusban” kellett ölfát végigvinni. A következő állomáson sebesültszállítás volt a feladat. Majd a csapatnak 100 felülést kellett végrehajtani. Sátor felállítás, majd bontás várt a versenyzőkre utolsó előtti feladatként. Végül egy kúszófolyosón kellett végighaladni, természetesen a gépkarabély és a lőszeres láda most is nehezítette a végrehajtást.

Az akadálypálya leküzdése mellett még három feladat várt a csapatokra. Lövészet légpuskával és légpisztollyal. Kézigránátdobás 15, 20 és 25 méterről. Utolsóként pedig egy elsősegély teszt.

Miután mindennel végeztek a diákok, egy finom ebéddel vártak bennünket a konyhán. Közben az izgalom fokozódott, kíváncsian figyeltük, hogy a többi középiskolás csapat milyen időeredményt ért el. Természetesen ebből nem nagyon lehetett következtetni a helyzetünkre, hiszen a szellemi totóban elért pontszámokat akkor még nem tudtuk. Végre minden csapat teljesítette a feladatokat és következett az eredményhirdetés. Minden résztvevő négyes kapott emléklapot. Egyre csak fogytak a középiskolások, és még mindig nem szólították a mezősöket. Nagyon örültünk, hogy a dobogóra állhattunk fel. A Honvédelmi Ifjúsági Versenyen a „MEZŐ” csapata 3. helyezést ért el.

Szalóky-Katóné László Mária

felkészítő, kísérő tanár

Kapcsolódó galériák