Szerda reggel 8 órakor kirándulni indult a 9 L. szakiskolai, mezőgazdasági orientáltságú osztály 25 fővel. Az úti cél Badacsony volt, a Pannon Egyetem Borászati Kutatóintézete. Másfél órás utazás után megpillantottuk az intézet patinás épületét és a hozzá tartozó 13 hektáros szőlőterületet.
Az épület előtt már várt ránk Dr Varga Péter kutatási csoportvezető. Köszöntő beszédében kiemelte, hogy a termelési tevékenységük területi alapjait a badacsonyi szőlőültetvények jelentik. Termelési tevékenységük szőlőtermesztésre, az erre alapozott borászatra, szaporítóanyag értékesítésre, valamint külső szolgáltatásokra bontható.
Előadásában főleg a kutatási tevékenységük fontosságára tért ki, mely alapvetően pályázati keretek között folyt 2009-ben. A pályázatok közül 2009-ben lezárták a „A magyar borok versenyképességének megalapozása hagyományos és biotechnológiai módszerekkel" című országos szintű JedlikÁnyos pályázatot, melyben az Olaszrizling és a Kéknyelű fajta szőlőtermesztési és borászati technológiájának a fejlesztése volt a feladatuk.
Továbbiakban beszélt a szintén Jedlik Ányos programban elnyert pályázati forrásból finanszírozott, a „Balatoni Borrégió arculatának kialakítása, innovatív, versenyképes borászati termékek fejlesztése a Pinot fajtakör segítségével" című kutatási programukról. Ez a projekt alapvetően meghatározta a 2009-es év kutatási tevékenységét, és egyben megalapozta az intézet finanszírozását.
A rövid előadás után, megnéztük a talajlabort és a levélanalitikai műszereket, valamint megismerhettük a technika legújabb vívmányait is.
Ezek után az intézet közvetlen közelében lévő bemutatókertet néztük meg, ahol több mint 20 fajta szőlővel ismerkedhettünk meg. A különböző szőlőfajtákat meg is kóstolhattuk, melyek az érés különböző stádiumában voltak.
A szőlőkostólás után megtekintettük a borospincét, majd az érdeklődő tanulók kérdéseket tettek fel vendéglátóinknak.
Sok érdekességet megtudhattunk a szőlőtermesztésről, a borászatról, bár az időjárás a kirándulás végén nem volt kegyes hozzánk, mégis számos ismerettel lettünk gazdagabbak.
Fehér Zsófia, gyakorlati oktatás-vezető