Tanévnyitó és épületavató a Pápai Gazdasági Szakképző Iskola és Kollégiumban

A tanévnyitó ünnepségen avatták fel és vették birtokba a diákok és pedagógusok a Pápai Gazdasági Szakképző Iskola Tagintézményének, a volt Mezőnek az új auláját. A főépület bővítésével létrejött közösségi tér, nyolc tanterem és a hozzá tartozó kiszolgáló egységek „A Pápai TISZK infrastrukturális fejlesztése" című projekt első építési ütemének keretében épültek meg. A múlt év novemberében kezdődött beruházást a Mező 2009 Konzorcium kivitelezte, az építési munkálatok határidőre befejeződtek. Az ünnepélyes avatón Osztrovszky Péter, a konzorcium vezetője adta át jelképesen dr. Kovács Zoltán polgármesternek az épületet, aki a város és az intézmény nevében mondott köszönetet a fejlesztésért. Köszöntő beszédében kiemelte az Európai Uniós támogatással megvalósuló projekt jelentőségét és szólt a szakképzés fontosságáról, melynek fejlesztését ugyancsak Európai Uniós projekt biztosítja a TISZK intézményeiben.  A polgármester szólt arról a szakmai ösztöndíj programról is, melynek elindítását az önkormányzat a Pápai Hús 1913 Kft.-vel együttműködve tervezi, a kiemelt teljesítményt nyújtó húsipari tanulók támogatására. Mint mondta, a többi helyi vállalkozást is bátorítani szeretnék a kezdeményezéshez való csatlakozásra, hogy szakmai ösztöndíjakkal közösen segítsék a hiányszakmák munkaerő utánpótlását, hogy támogassák a jól teljesítő diákokat, és hogy minél több kiemelkedő diákot neveljen ki az iskola. Unger Tamás, a PGSZKIK igazgatója tanévnyitó beszédében a tanév feladatait ismertette, beszélt az oktatást érintő jogszabályi változásokról és szólt a nyári szünetben történtekről. A rendezvényen a történelmi egyházak képviselői megáldották az új épületet, majd dr. Kovács Zoltán polgármester, dr. Áldozó Tamás alpolgármester, a Pápai Szakképzés-szervezési Társulás elnöke, Unger Tamás igazgató és Pozsgai László vezető projektmenedzser vágta át a nemzeti színű szalagot és leplezte le az épület előterében elhelyezett emléktáblát. Az épületavató ünnepség végén a meghívott vendégek megtekintették az új épületrészt, a diákok, pedagógusok pedig birtokba is vették, hiszen a mai nap már az első tanítási nap volt a 2010/2011-es tanévben.

(Forrás: www.papa-ma.hu)

Az alábbiakban közreadjuk Unger Tamás, igazgató tanévniytó beszédét.

Tisztelt Polgármester, Alpolgármester Úr!

Kedves Vendégeink!

Kedves Kollégák!

Kedves Diákok!

Az iskolavezetés nevében is tisztelettel és szeretettel köszöntöm Önöket, köszöntelek benneteket iskolánk 2010/2011. tanévi ünnepélyes tanévnyitóján.

Sajnos most is beigazolódott, hogy augusztus 20-val vége a nyárnak, az időjárás - mint már annyiszor - most sem fogadott bennünket a kegyeibe.

Külön köszöntöm iskolánk kilencedikes tanulóit.

Rohanó világunkban megszokhattuk, hogy csupán egyetlen dolog állandó: a változás!

Nem volt olyan év, ami valamilyen szintű, kisebb-nagyobb változást ne hozott volna az iskola, a tanulók és természetesen a pedagógusok életében.

Nem volt ez máshogy az elmúlt nyáron sem, bár nem történt olyan jelentős módosulás, mint az elmúlt évek során.

Hadd foglaljam először össze talán azokat a jogszabályi változásokat, amelyek a középiskolákat, így intézményünket, tanárokat, tanulókat is közvetlenül érintik.

A módosítások közül ki kell emelni a felsőoktatási továbbtanulást érintő változást, amely szerint az érettségi vizsga, az emelt szintű érettségi vizsga, valamint a felsőoktatási felvétel viszonya megváltozik. A törvénymódosítás az emelt szintű érettségi súlyát, presztízsét kívánja emelni azáltal, hogy a jövőben központilag, a Magyar Köztársaság Kormány fogja meghatározni, hogy a felsőoktatási intézménybe történő felvételhez az érettségi vizsga mely vizsgatárgyából vagy vizsgatárgyaiból kell emelt szintű vizsgát tenni.

Az új szabályokat először a 2013/2014. évi felsőoktatási felvételi eljárás során kell alkalmazni. A Kormány 2010. október 30-ig adja ki - a kellő felkészülési idő biztosítása érdekében - azt az új rendeletet, amely meghatározza, hogy majd 2013-ban melyik felsőoktatási alapképzéshez, illetve egységes osztatlan képzésre történő felvételhez mely vizsgatárgyból, illetve vizsgatárgyakból kell majd emelt szintű érettségit teljesítenie a felvételizőnek.

Felhívom a tízedikes tanulók figyelmét, hogy a tavasz folyamán az emelt szintű tantárgyak felvétele során vegyék figyelembe a megjelenő rendelkezést, annak érdekében, hogy tisztában legyenek a 2013/2014. tanévi felvételi követelményekkel. Ebben számíthatnak osztályfőnökeik és szaktanáraik segítségére is.

Változtak, szigorodtak az érettségi vizsgára épülő szakképzési évfolyamba való lépés előfeltételei is. A szabályok szerint a tanuló továbbra is megkezdheti tanulmányait a szakképzési évfolyamon, ha az érettségi vizsgát megkezdte, de nem fejezte be. Tanulmányait azonban a szakképzési évfolyamon csak akkor fejezheti be, ha a tanítási év első félévének utolsó napjáig az érettségi bizonyítványt megszerezte, ellenkező esetben tanulói jogviszonya automatikusan megszüntethető.

Át kell dolgoznunk szakmai programunkat, hogy a későbbiekben a szakmai tárgyak tanulásával minél több olyan szakképzési tananyagot lehessen az érettségi vizsga előtt elsajátítani, amelyek aztán az érettségi utáni képzéseket lerövidítik. Ebben az értelemben valószínűleg megszűnnek a régi szakmai tantárgyak és helyettük majd átfogóbb, szélesebb tartalmú, a szakképzési modulrendszerrel összhangban álló tantárgyak jelennek meg.

A jogszabályi szintű változtatások mellett a tantestület a tanévnyitó értekezleten a Pedagógiai Program és a Házirend több olyan kisebb módosítását is elfogadta, amelyeket elsősorban a februárban megtartott diákparlamenten elhangzottak tettek szükségessé.

Ennek értelmében a Helyi tantervben került meghatározásra az érdemjegyek kialakításának alapelve, mely szerint a végleges érdemjegy kialakítása nem kizárólag a matematikai átlag kerekítési szabályai alapján történhet, hanem a szaktanár saját elbírálása alá esik, hogy milyen mértékben veszi figyelembe a tanuló egyéb teljesítményét.

Ugyancsak a Helyi tantervben került rögzítésre az év végi osztályzat kialakításának alapelve: e szerint az év végi osztályzatnak kizárólag a tanuló teljes évi teljesítményét, és nem csupán a második félévi teljesítményét kell tükröznie.

Szintén újdonságként a szabadon választható tantárgyak közé a 11. évfolyamtól bekerült a francia és olasz nyelv, valamint az érettségi felkészülés elősegítésére a testnevelés is. Ezekben a csoportokban is a minden szabadon választható tantárgyra érvényes minimum 8 fős csoportlétszám érvényes.

A februári diákparlamenten elsősorban a bejárók érdekében merült fel az az igény, hogy lehetőség szerint a hetedik óra fejeződjön be korábban. Több lehetőséget is megvizsgálva a tantestület a harmadik szünet 5 perccel történő megrövidítése mellett döntött. E szerint a nulladik és a hatodik órát követő 5 perces szünet kivételével minden szünet 10 perces szünetté változik, így a hetedik óra 14.10 helyett 14.05-kor fejeződhet be. Reméljük, így bejáró tanulóink is könnyebben elérhetik a helyi és a helyközi járatokat. Az új csengetési rend egyelőre próbajelleggel működik szeptember hónapban és csak később, megfelelőség esetén kerül végleges bevezetésre és rögzítésre a Házirendben.

Változás a szakközépiskolai órák keretében a Mezőben, hogy a felmenő rendszerű helyi tantervnek megfelelően a 11. évfolyamon tantárgyanként csupán heti 1 óra érettségi felkészítő foglalkozás indul a kötelező érettségi tantárgyakból, a kémia és a biológia nem kötelezően választható tantárgy, hanem a kötelező tanórán kívüli foglalkozások keretében a szabadon választható tantárgyak között szerepel. Itt is szeretném 11. évfolyamos szakközépiskolás tanulóink figyelmét felhívni az előrehozott érettségire történő felkészülés lehetőségére a szabadon választható tantárgyak köréből. A jelentkezési határidők ugyan májusban lejártak, de e hét végéig elfogadjuk a mezős tizenegyedikesek jelentkezését a szabadon választható érettségi vizsgára, elsősorban az előrehozott érettségi vizsgára felkészítő órákra.

Szintén újdonság, hogy a matematikát a szakközépiskolában a 11. évfolyamtól felmenően évfolyamszintű bontásban és az ugyancsak a felmenő rendszerű helyi tanterv alapján magasabb óraszámban tanítjuk. Ezzel ugyan megszűnnek a felzárkóztató órák, de reméljük, hogy a kisebb csoportokban sikeresebben sajáthatók el a követelmények és ellensúlyozni tudjuk a rossz matematika érettségi eredményeket.

Tisztelt Egybegyűltek!

A Közgáz a következő tanévet a tavalyihoz hasonló, 600 tanulót megközelítő létszámmal tudja elkezdeni, összesen 129 kilencedikes tanulóval és régen látott számú, 87 fő tanulóval a szakképzési évfolyamon. Az évek óta bevált logisztikai ügyintéző, pénzügyi-számviteli ügyintéző, a harmadik tanévben induló külkereskedelmi ügyintéző képzések mellett régi-új képzésként újra megjelent az ügyintéző tiktári képzés, de immáron emelt szinten, az új modulrendszerű OKJ szerint. A kilencedik évfolyamon tanulóink a négyéves szakközépiskolai képzésekre legalább 80 pontos, azaz 3,5-es átlaggal, a nyelvi előkészítő osztályba pedig 88, tehát 3,8-es átlaggal kerültek be.

A Mező a következő tanévet a tavalyihoz és tavalyelőttihez hasonló, folyamatosan emelkedő tanulói létszámmal, az idén összesen 1048 tanulóval tudja elkezdeni, összesen 274 kilencedikes tanulóval, 140 tanulóval a szakiskolai szakképző és 48 tanulóval a szakközépiskolai szakképzési évfolyamon. A tanévre meghirdetett képzések megegyeznek az előző évek kínálatával: szakács, pincér, élelmiszer és vegyi áru eladó, húsipari termékgyártó, pék-cukrász és lótartó- és tenyésztő képzések a szakiskolai szakképzésben, kereskedő és vendéglős képzések a szakközépiskolai szakképzésben.

A teljes intézményi létszám a két intézményben így megközelíti az 1650-et: a Közgázban összesen 19 osztályban 600 tanulóval, a Mezőben 38 osztályban 1048 tanulóval.

A tanév bizonyos tantárgyak esetében a szaktanárok személyében is változást hozott.

A Közgázban Vargáné Hári Rita tanárnő helyett a következő tanévtől, várhatóan 2 tanévre kiterjedően a kémia tantárgyat Steinmacher Bálint és Steinmacher Bálintné, a biológia tantárgyat Fehér Zsófia oktatják majd a Közgázban. Az ifjúságvédelmi feladatokat Szecsődiné Körmendi Ildikó veszi át a következő tanévtől, akinek tevékenységi köre kiegészül a közgázos sajátos nevelési igényű dyslexiás és dysgráfiás tanulók fejlesztésével is, így nekik nem kell az eddigi gyakorlatnak megfelelően átjárniuk tagintézményünkbe.

Völfinger tanár úr nyugdíjba vonulása miatt az iskola a nyár folyamán matematika-fizika szakos tanári állást is hirdetett. Érvényes pályázat nem érkezett, ezért a fizika tantárgy oktatását Bancsó Zoltánné fizika szakos szaktanár segítségével oldja meg az intézmény.

A Mezőben Valdinger Katalin tanárnő helyett a német nyelv oktatását Papp Dániel német szakos tanár, a földrajz oktatását Lázok András földrajz szakos szaktanár látja el.

A felmenő rendszerű angol nyelvi órák ellátására az iskolavezetés Peng Dániel angol szakos szaktanárt alkalmazta.

Az intézmény ezen felül magyar-történelem szakos óraadót is alkalmaz a tanévben, Babits Emil személyében.

Szalai Nóra tanárnő helyett az irodalmi színpadot Renczes Tünde tanárnő vezeti majd.

Ami közvetlen környezetünk, az iskolaépületek, a tantermek és a felszereltség változásait illeti, el kell mondanunk, hogy kis túlzással talán, de iskolatörténeti jelentőségű változás ment végbe és zajlik még a következő 2 hónapban a Mezőben.

Az elkészült aula és a 8 tanterem régi hiányt pótolnak, a tavalyi év során felújított épületekkel és a beszerzendő szakképzési, hétköznapi használati és esélyegyenlőségi eszközökkel együtt pedig egyértelműen kijelenthetjük, hogy nagy lépést tettünk egy korszerű oktatási-nevelési környezet megteremtése érdekében.

Tanulóink és kollégáim nevében is ehelyütt is köszönetet szeretnék mondani a pályázatíróknak, tervezőknek, a kivitelezőknek, a TISZK képviselőinek és fenntartónknak azért, hogy ilyen feltételeket teremtettek számunkra az oktatáshoz.

A Közgázban viszonylag kevés, viszont annál nagyobb jelentőségű módosulást történt és történik most is a Közgázban. A Pápai TISZK sikeres TIOP-pályázata következtében az épület 100%-os, mozgás- és látáskorlátozottak számára is szóló akadálymentesítést kap, amelyet számos eszköz egészít ki. A beruházás összértéke eléri a 60 millió Ft-ot. Sajnos a kivitelezési munkálatok - ahogy mindenki tapasztalhatja - tetemes késésben vannak. E munkálatok miatt az évek óta nagysikerű gólyatáborunkat is le kellett mondanunk, és a következő hetekben is minden bizonnyal sok kellemetlenséggel, zajjal, porral kell számolnia tanárnak, diáknak egyaránt. Kérem mindenki türelmét!

E nagyvonalú beruházás mellett csak kisebb, a komfortérzetet javító munkálatot tudtunk elvégeztetni, néhány oktatási eszközt beszerezni a nyár folyamán az iskolában és a kollégiumban.

Szerencsésnek mondhatjuk magunkat külföldi partnerségeinkkel, európai szerepvállalásunkkal kapcsolatban is.

Talán páran olvasták, látták különböző médiumokban, hogy a Pápai Gazdasági Szakképző Iskola és Kollégium szakmai együttműködési megállapodást írt alá egy erdélyi, közelebbről szilágysomlyói középiskolával közgazdasági, kereskedelmi és mezőgazdasági szakmai oktatási együttműködés, diákcserék és közös európai projektek megvalósítása érdekében.

Sikeresen zárultak a három éve folyamatosan megszervezett, 2 hónapos németországi vendéglátós gyakorlatok és ismét támogatást nyert francia nyelvű EUROTOUR vendéglátás-idegenforgalmi európai uniós projektünk is. A projektben részt vevő francia középiskola meghívására szeptember közepén 5 fős delegáció utazik a Nancy melletti Bar de Luc-be projekttalálkozóra.

A tavalyi tanévben zárult CEECONOMY projektünk csehországi képviselői október hónapban pár napra Pápára látogatnak, a hó végén pedig közgázos delegáció utazik Tábor városába viszontlátogatásra, amelyre ugyancsak pályázati támogatást nyertünk.

A 2009/2010. tanévben az intézmény német nyelvi projektje nem szerepelt ugyan a pályázati támogatottak listáján, csupán tartaléklistán kapott helyet, ennek ellenére diákjaink német partnerünk és Höxter városvezetése meghívására és finanszírozásában egy hetet eltölthettek az észak-rajna-vesztfáliai kisvárosban. A projekttel kapcsolatban további jó hír, hogy a múlt héten az irányító hatóságtól kapott információk alapján iskolánk pályázata a tartaléklistán támogatott helyre került, ezért a megpályázott több mint 20 ezer Euro támogatásban részesült

Az előbbiekben említett külföldi kapcsolatai alapján iskolánk februárban mintegy 3 évre szóló, hosszú távú, közös szakképzési propjektet kíván benyújtani ugyancsak az Európai Unióhoz az Élethosszig Tartó Tanulás Leonardo Iskolai Együttműködések programjában.

A változások taglalása után tekintsük át, mi vár ránk a következő tanévben.

A 2010/2011. tanévben összesen 183 tanítási nap lesz, eggyel több, mint tavaly. Az első tanítási nap a mai, szeptember 1., az utolsó június 15.

Ebben a tanévben az iskolavezetés szeretne javaslatot tenni a szalagavató időpontjára, amelyet az elmúlt években a legkülönbözőbb hónapokban tartottunk. A végleges időpont meghatározását ugyan a végzős osztályokra bízzuk, azonban azt javasoljuk, hogy az eddigieknél korábban, decemberben vagy januárban kerüljön sor a szalagavatóra.

Mindezek alapján a szalagavató időpontjául javasoljuk a közgázos végzősök számára december 3-át, 10-ét és 17-ét, a mezős végzősöknek december 3-át, 10-ét és 17-ét, ill. január 21-ét vagy 28-át.

Igényként merült fel a tavalyi évben a Mezőben a tanulmányi kirándulások időpontjának újragondolása, azaz nem azonos tanítási napon történő megszervezése. Az iskolavezetés ebben a tanévben próbajelleggel az egész tanév során engedélyezi a továbbra is egy napos kirándulások szervezését. A kirándulási terveket szeptember 30-ig várjuk az osztályoktól.

A közgázos tanulmányi kirándulások napja szeptember 17.

A végzős évfolyamok számára az idegen nyelvi és matematikai kisérettségit április 11. és 12-én, a tízedikes és tizenegyedikes tanulók számára a magyar, ill. történelem kisérettségit a normál érettségi első három napján, május elején tartjuk.

A diáknap időpontja május 27., péntek.

Fogadó órákra a tavalyihoz hasonlóan október, december, február, április hónapokban, szülői értekezletekre október és február hónapokban kerül sor. Ez utóbbiak alól kivételt képeznek a kilencedikes és végzős osztályok, akik számára szeptember közepén szervezünk szülői értekezletet.

A tavalyi tanévhez hasonlóan június 14. és 15. tanítás nélküli munkanap lesz, így a szorgalmi időszak az alsóbb évfolyamokon június 10-én, pénteken ér véget.

A tanórákon kívüli tevékenységek igényét szeptember 13-ig mérjük fel: lehet jelentkezni néptáncra, társas táncra, sportkörökre és újságírói szakkörre is.

A tanév részletes munkarendje hamarosan elérhető lesz iskolánk honlapján is. Kérek mindenkit, hogy naprakész információk nyomon követése érdekében rendszeresen olvassa az intézmény honlapját, ill. online iskolaújságát!

E gondolatok jegyében a 2010/2011. tanévet ünnepélyesen megnyitom és kívánok az iskola minden tanulójának, kollégáimnak eredményekben gazdag, sikeres új tanévet!

Kapcsolódó galériák