Az iskolarendszerű szakképzésben elengedhetetlen, hogy az elméleti oktatás mellett a képzés nagyobb részét kitevő gyakorlati oktatás eredményességéről is megbízható információink legyenek.
Nem elegendő a folyamat végén történő mérés, ami lényegében a szakmai záróvizsga. Minden minőségbiztosítási rendszer elengedhetetlen része a gyártásközi ellenőrzés. A gyakorlati oktatás esetében ezt a funkciót a szintvizsga tölti be.
Erről a tényről győződhettek meg a vizsgabizottsági tagok is a tegnapi napon az Interspar Hipermarketben, ahol iskolánk 18 kereskedő tanulója tett sikeres szintvizsgát.
A vizsga több részből állt. Először egy írásbeli feladatot kellett a tanulóknak elkészíteni, ahol a kereskedelemben használt bizonylatokat töltötték ki, illetve számolásos feladatokat kellett megoldaniuk. A vizsga másik részében a vásárlótérben gyakorlati feladatokat végeztek és elméleti ismereteikkel is, kibővítették feleleteiket. A vizsga utolsó részében angol nyelven szituációs gyakorlatot kellett bemutatni kereskedő tanulóinknak.
A mérési eredményeket a területi kamarákkal országosan egységes számítógépes program alapján rögzítik, értékelik, elemzik. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának az adatállományt tovább kell adni, egyben országos értékelést is készítenie kell. A szintmérő vizsga tapasztalatairól és eredményeiről tájékoztatni kell az illetékes gyakorlati képzőhelyeket (gazdálkodó szervezet, iskolai tanműhely).
A tanuló a szintvizsgáról igazolást kap. A szóbeli értékelés tartalmazza, hogy miből gyenge és hiányos a tanuló felkészültsége, hol szükséges a további fejlesztés (ezeket a véleményeket célszerű továbbítani a vállalkozások felé, ahol a tanuló gyakorlati felkészítése történik).
Fehér Zsófia
gyakorlati oktatás-vezető